Edebiyattan Sinemaya “Boening/Burning”

Kategori:Blog/Edebiyat/sinema yazar:

Başarılı edebiyat uyarlamalarına yer vereceğimiz “Edebiyattan Sinemaya” bölümümüzün ilk filmi bu yıl gösterime giren “Boening/Burning”

Kitaplarında kimlik, sevgisizlik, cinsellik,toplumsal eşitsizlik, ergenlik, aile içi çatışmaları konu alan; çarpıcı dil ve anlatım tekniğiyle okuyucuyu derinden etkileyen Haruki Murakami’nin “Barn Burning” adlı henüz türkçeye çevrilmemiş kısa öyküsünden başarılı yönetmen Lee Chang-dong’un sinemaya uyarladığı “Burning” 2018’in en iyi filmlerinden biri.

Öyküye senaryoda sadık kalınmış ve üstüne Murakami’nin diğer kitaplarında raslayabileceğimiz temalar ustaca yerleştirilmiş. Bu da filmi hiçbir anından sıkılmadan merakla yorumlanarak izlenen bir baş yapıt haline getiriyor.

Yazar olmak isteyen ama geçmiş yaşantıları, sıkıntılı ergen dönemi, özgüven sorunları nedeniyle nereden başlayacağını bilemeyen Jong-soo eski arkadaşı Hae-mi ile karşılaşır. Genç kız etrafı çarpık koca binalarla çevrili, güneşin sadece günün kısa zamanında penceresinden yakalayabildiği, kedisi ile paylaştığı evini açar ona. Ve bir süre Afrika’dayken kedisine bakmasını ister. Afrika’dan döndüğünde zengin bir genç olan Ben ile tanıştırır. Ben’in yaşamı, Hae-mi’nin Ben ile ilişkisi Jong-soo’nun  kendini ve yaşadıklarını sorgulamaya başlamasını sağlar. Kırsaldaki aile evi ve kentteki yaşam, çocukluk anıları, gizemli kuyular, yakılan seralar ile gerçek ve metaforlar arasında sadeliğin dengesini de kuran Boening/Burning” Murakami ve Lee Chang-dong sevenlerin özellikle izlemesi gereken bir film.

Edebiyat uyarlamalarında başarının hikayenin özünden ayrılmadan yeni bir beyaz perde hikayesi yaratmak olduğunu göstermesi açısından da çok önemli , mutlaka izleyin…

Yazı; Olga ÜNAL