Sinema Yazıları”Da xiang xi di er zuo/An Elephant Sitting Still” Hu Bo’nun Veda Romanı (2018)

Kategori:Blog/sinema yazar:

 

Bu sayımızdan itibaren izlediğinizde sanki bir romanı okur gibi olacağınız, kaleme alınsa aynı zamanda edebi bir başyapıt olabilecek filmlere, yazar/yönetmenlerine yer vereceğiz.

İlk filmimiz yönetmeni Hu Bo’nun ilk ve son uzun metraj filmi “An Elephant Sitting Still/ Öylece Oturan Bir Fil”. İlk ve son diyoruz çünkü Hu Bo bu filmi çektikten sonra hayatına son vermiş. Dört saatlik bu filmi izlerken  onun bu dünyadaki tüm adaletsizliklere tanıklığını, sıkışmışlığını, isyanını, kurtulma arzusunu  karakterleri aracılığıyla görüyoruz.

Çin’in önemli sinema okullarından Beijing Film Akademisi’nde eğitim alan Hu Bo,kısa film çalışmalarının ardından bu filmi tamamlıyor ve 29 yaşında hayatına son veriyor. Toplumsal çöküntüler içinde başkalaşan ülkesinin acı çeken bir ferdi olarak aramızdan ayrılmadan önce son sözlerini söylüyor.

Dört ayrı karakterin parçalanmış yaşamlarına tanık oluyoruz. Büyük bir inşaat çukuru haline dönen kentte toplumsal ve sosyal eşitsizlik, sevgisizlik, kötü aile ilişkileri, kötü eğitim, bencillik, şiddet çemberinde sıkışıp kalan karakterlerimiz Manzhouli’ de öylece oturan bir fili görmek, kaçıp kurtulmak,nefes almak için yola çıkıyorlar. Yaşadıkları acı, bunu karşılayış biçimleri öyle abartısız ve gerçek  gözler önüne seriliyor ki hem senaryo hem de sinema dili anlamında kusursuz bir film çıkıyor karşınıza. İzledikten sonra günlük hayatınızda sık sık anımsayacağınız kareleri, diyalogları-müziği de unutmamak gerek- ile bir başyapıt “An Elephant Sitting Still”

Senaryo/ Yönetmen; Hu Bo

Görüntü Yönetmeni; Chao Fan

Müzik; Hua Lun

Yazı; Olga ÜNAL