İKİ AYLIK EDEBİYAT DERGİSİ

“Yaşar Kemal Efsanesi” belgeseli 27 Temmuz’da vizyonda

“Benim eserlerimi okuyanlar adam öldürememeli, savaşa gidememeli, zulmedememeli, işkence edememeli.”

“Ülkelerin türkülerini yaratanlar, kanunlarını yaratanlardan daha güçlüdür.”

“Bir yazar, insan haklarına canını verecek kadar bağlı olmazsa,bu çağdaki insan haklarına, o yazar  değil, insan bile olamaz.”

Aydın Orak’ın yönettiği  belgeselde, dünyaca ünlü yazar Yaşar Kemal’in hayatı anlatılıyor. Doğumundan ölümüne kadar tüm hayatından anların yer aldığı arşiv görüntüleri, ses kayıtları… Yaşar Kemal’in kendi ağzından ve dostlarının anlatımlarıyla usta yazar hakkında bilinmeyen birçok şey gün yüzüne çıkıyor.

Halil Ergünün seslendirdiği belgeselde Ara Güler, Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk gibi isimler de Yaşar Kemal’i anlatıyor.

Yaşar Kemal belgeseli Türkiye prömiyerini geçtiğimiz sene Yaşar Kemal’in memleketi olan Adana’da, 24. Adana Film Festivali’nde yapmıştı.

“Yaşar Kemal Efsanesi” belgeselini 27 Temmuz’dan itibaren Başka Sinema’ da izleyebilirsiniz.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Bir Edebiyat Uyarlaması;

Salah Birsel’in “Dört Köşeli Üçgen” i

Mehmet Güreli imzasıyla beyaz perdede

Mehmet Güreli’nin “Gölge” den sonra ikinci uzun metrajlı filmi “Dört Köşeli Üçgen” i 27 Temmuz’da Başka Sinema kapsamında izleyiciyle buluşuyor. Salah Birsel’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosunı  Görkem Yeltan kaleme aldı, yapımcı  Yeditepe Film. Mustafa Dinç’in başrolünü üslendiği; Ülkü Duru, İştar Gökseven, Kaan Çakır, Emre Altuğ, Mehmet Esen, Sezgi Mengi, Alper Saldıran, Şencan Güleryüz, Gökçer Genç, Pınar Tuncegil, İlyas Özçakır ve birçok önemli ismi kadrosunda bulunduran filme Sâlâh Birsel’in eşi, tiyatrocu Jale Türkan Birsel de konuk oyuncu olarak destek verdi.  Müzik de yine Mehmet Güreli’ye ait.

“İflah olmaz bir gözlemci hikâyemizin kahramanı. Hemen hemen herkesi ve her şeyi görüp izlemeyi, bütün ayrıntıları öğrenmeyi kendine ilke edinmiş kahramanımız, bir tütün deposunda çalışıyor. Her ne kadar etraftakiler ona ‘Gözlemci’ diye seslense de, o aslında bir bekçi. Hem gözlem yapıyor hem de gözlemlerini kullanıyor. Tutunamıyor ama. Gözlemlerini ulu orta söyleyen, rahatlıkla kullananlar sevilmezler çünkü. Dörtgenin üç köşesi mi vardır yoksa dörtgenin köşesinde durduğunda, üç köşeyi gördüğün için, üç köşesi mi vardır? Bir dörtgen, üç köşeli de olabilir mi?”

“Dört Köşeli Üçgen” i 27 Temmuz’dan itibaren Başka Sinema’ da izleyebilirsiniz.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

2018 Man Booker Ödülü listesi açıklandı.

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan Man Booker Ödülü (İngilizce: Man Booker Prize for Fiction), İngiliz Milletler Topluluğu veya İrlanda Cumhuriyeti vatandaşı olan yazarların, İngilizce olarak kaleme aldıkları eserlere veriliyor. İlk ödül 1969’da verilmiş. Buna ilave olarak 2005 yılından itibaren Man Booker Uluslararası Ödülü isimli başka bir ödül de tüm dünyadan seçilip değerlendirilen eserlere verilmeye başlanmış. Ödülü alacak eserin seçimi, üyeleri genel olarak her yıl değişen bir jüri eliyle yapılıyor.

Ödül tarihinin en iyilerinin arasından halk oylamasıyla belirlenen Altın Man Booker geçtiğimiz  bu yıl  İngiliz Casus (The English Patient) ile Michael Ondaatje layık görüldü.

Bu yılın Uluslararası Man Booker ödülünü”Flights” adlı romanıyla Olga Tokarczuk aldı. Roman, ülkemizde 2016’da Alabanda Yayınları etiketiyle ‘Koşucular’ adıyla yayımlanmıştı.

2018 Man Booker Ödülü için bu yıl 171 kitap başvurdu. Distopik kurgunun ağırlığının hissedildiği jüri tarafından belirtilen kitaplar arasından seçilmiş 13 kitaptan 20 Eylül’de belirlenecek 5 kitap yarışacak, 16 Ekim’de ödülün sahibi açıklanacak.

Bu yıl ilk kez bir resimli romanın da yarışmaya kaldığını görüyoruz. Nick Drnaso imzasını taşıyan resimli-roman “Sabrina”; kaybolan bir kadının hikayesini karikatürize ediyor.

2018 Man Booker aday listesi şöyle:

Everything Under – Daisy Johnson

From a Low and Quiet Sea – Donal Ryan

In Our Mad and Furious City – Guy Gunaratne

The Long Take – Robin Robertson

The Mars Room – Rachel Kushner

Milkman – Anna Burns

Normal People – Sally Rooney

The Overstory – Richard Powers

Sabrina – Nick Drnaso

Snap – Belinda Bauer

Warlight – Michael Ondaatje

Washington Black – Esi Edugyan

The Water Cure – Sophie Mackintosh

 

 

 

 

 

…………………………………………………………………….

 

“…kendi kendime, yüksek sesle,sen de herkes gibisin,dedim.Birgün, birilerinin gelip sana bir hikaye vermesini, senin hayatının hikayesini anlatmasını beklemektesin. Ne zaman kendinden vazgeçeceksin?”

“Gerçek Hayat” tan alınmıştır.

Oylum Yılmaz İletişim Yayınları’ndan çıkan romanı “Gerçek Hayat” ile Duygu Asena Roman Ödülü’nün sahibi oldu.

Ülkemiz kadın hareketinde önemli rol oynayan yazarlarımız Fatma Aliye, Suat Derviş ve Cahit Uçuk’la gerçekle hayal arasında buluşmalar; sokaklara sinen kadın hikayeleri, yalnızlıklar, kalabalıklar…

Oylum Yılmaz’ın özgün dili ve etkileyici anlatımıyla “Gerçek Hayat”la mutlaka tanışmalısınız.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Türkiye’deki ilk ve tek uluslararası edebiyat festivali olma özelliği taşıyan; 2009 yılından bu yana Kalem Kültür Derneği’nce organize edilen İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali 10. yıl etkinliklerini “Edebiyatı Takip Ediyoruz” temasıyla 4 – 12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirecek.

İTEF – İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali; yazarlar, yayıncılar, ajanslar, çevirmenler, gazeteciler, edebiyat fonu yöneticileri, edebiyat festivali koordinatörleri ve yayıncılık sektöründeki herkes için bir buluşma noktası olma özelliğini Profesyonel Buluşmalar Fellowship Programı ile perçinlemekte, yazar ve yayıncıların yabancı yayıncılar, editörler, çevirmenler ve yazarlarla iş birliği yapmalarını sağlayan uluslararası bir platform oluşturmaktadır.

Bu yıl festivale katılan yazarlar arasında Ayfer Tunç, Berrin Karakaş, Ece Erdoğuş, Haydar Ergülen, Nermin Yıldırım var. Festivalin yabancı konukları arasında da çevirmen Alexander Dawe, Dagmar Geisler, Edina Szvoren, Peder Frederik Jensen gibi isimler yer alıyor.

Ülkemiz edebiyatına  katkıları ve emeklerinden dolayı Kalem Telif Hakları Ajansı, Kalem Kültür Derneği, sevgili Nermin Mollaoğlu ve tüm festival ekibine  teşekkürlerimizle…

Festival programı ve içerik için resmi internet sitesi https://www.itef.com.tr yi ziyaret edebilirsiniz.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

“Yolculuklar bana zevk verir. Bu zevkte varacağım hedefin zevki dahil değildir. Yolculuk, bu bir yerde durmadığını, hareket ettiğini bilmek şuuru, bu bir yere bağlanıp kalmaktan kurtuluş başlı başına tatlı bir şeydir.”
Sabahattin Ali

Yapı Kredi Kültür Sanat, 14 Şubat – 27 Nisan tarihleri arasında önemli bir edebiyat sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Sevengül Sönmez’in yaptığı “ŞEHİRLERE ALIŞAMADI  –  Sabahattin Ali’nin Şehirleri” sergisi, Sabahattin Ali’nin yaşamı boyunca bulunduğu Anadolu şehirlerine ve Berlin’e onun gözünden bakmayı amaçlıyor. Sabahattin Ali Arşivi’nden çıkan yeni belge ve fotoğrafların yanı sıra Tarih Vakfı Arşivi ve Ömer Koç Koleksiyonu’ndaki belgelerle zenginleşen sergi; Cumhuriyet’in ilk yıllarında Anadolu şehirlerindeki yaşamı ve II. Dünya Savaşı öncesinin Berlin’ini Sabahattin Ali’nin çektiği fotoğraflar ve eserleri aracılığıyla anlatıyor. Kitapları Yapı Kredi Yayınları’ndan yayımlanan şair, öykü, roman ve oyun yazarı, eleştirmen ve edebiyat düşünürü Sabahattin Ali’nin yaşamına bir gezgin gözüyle tanık olacaksınız.

Kaynak; http://sanat.ykykultur.com.tr/sergiler/sehirlere-alisamadi

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından hazırlanan ve Beşiktaş Belediyesi tarafından desteklenen “Sevgilerde/ Behçet Necatigil 100 Yaşında Sergisi”, 14 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında Fulya Sanat Merkezi’nde görülebilir.Doğumunun 100. yılında şiirimizin büyük ustası Behçet Necatigil kapsamlı bir sergiyle anılıyor. Aile arşivinden yararlanılarak kurulan foto-biyografik sergide Necatigil’in hayatı adeta bir film şeridi halinde sunuluyor. Fotoğrafları, resmi evrakları, el yazıları, şiirleri, mektupları, kitapları ve kişisel eşyalarının görülebileceği sergiye şairin sevilen şiirleri, dizeleri, hakkında yapılmış değerlendirmeler de eşlik ediyor.

Behçet Necatigil, şiirleri ve hayatı ile özdeşleştiği Beşiktaş’ta, kendi semtinde sevenleriyle buluşuyor.

 

Kaynak; http://sanat.ykykultur.com.tr/sergiler/sevgilerde

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

“Sevmek ve söylemek

Ardından iyilik gelir ister istemez

Bir orman buduyoruz uyanın farkına varın

Bir kasırgaya karşı duruyoruz

Bitkice değil şüphesiz ama tam insanca

Korkmayın dalgalardan yılmayın

Çekin kürekleri”

 

İkinci Yeni’nin üç büyük şairinden biri ve Cumhuriyet sonrası Türkçe şiirin öncülerinden Turgut Uyar’ın başyapıtı Dünyanın En Güzel Arabistanı Mirza Metin’in rejisi, Cem Uslu’nun performansıyla sahnede.

Ekip Tiyatrosu’nun bu sezon izleyiciyle buluşturduğu oyun; 3 ve 22 Mayıs tarihlerinde Kumbaracı50 sahnesinde izlenebilir.

http://www.ekiptiyatrosu.com/oyunlar/sahnede/dunyanin-en-guzel-arabistani

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Seyyar Sahne’den Bir Uyarlama 

“Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit”

“Gerçekleşmeyen düşler, aralarında doğup büyüdüğüm insanları paramparça etti. Kente ayak uydurabilmek için boğuşup durdum. Her yanım yara bere içinde kaldı. Boğuşurken birlikte doğup büyüdüğüm insanlardan ayrı düştüm. Ama kendi öz değerlerimi, dilimi ve o insanların durulmaz bir coşkuyla bana taşıdıkları sevgiyi koruyabilmek için direndim.”  Latife Tekin

 

Dirmit’in tek bir gecesinde geçen oyun, romanın oyuncu kişisine dokunduğu yerden Dirmit’i, romandaki diğer karakterleri ise Dirmit’in anlatısı üzerinden tanıma ve romanın yazar anlatıcı yoluyla kurulmuş büyülü gerçekçi dilini, karakter-anlatıcıyla en yalın halde sahneye taşıma araştırmasının bir ürünüdür.

Git Yukarı