İKİ AYLIK EDEBİYAT DERGİSİ

Kitap Kokusu “Kediköy Sahaf”

Kategori:Edebiyat/Söyleşi yazar:

 

Teknolojinin ilerlemesiyle  okuyucunun internet üzerinden sipariş ile alışveriş ve  e-kitap projesine ilgisinin artması, kitapçılara ve sahaflara daha az uğrar hale gelmesini etkileyen sebeplerden biri. Okuma oranı düşük ülkelerden biri olmamız dolayısıyla biz edebiyatseverlere düşen görev kitap dükkanlarına ve sahaflara dikkat çekmek olmalı.

Bu nedenle ilk sayımızda Sel Yayınları’ndan çıkan ilk kitabı “Yük Şehir” ile tanıyıp sevdiğimiz Özgür Çakır’ın ortaklarından biri olduğu Kediköy Sahaf’ı sizin için gezdik. Özgür ile sohbet edip onun önerilerinden oluşan bir örnek set hazırladık.

 

Kediköy Sahaf’ın kuruluş öyküsüyle başlayalım.

İki yıl önce üç arkadaş kafa kafaya verdik. Gazeteciydim ve artık Türkiye’de son birkaç yıldır bu işi yapmanın koşulları ortadan kalkmış durumdaydı. Diğer iki arkadaş da farklı şekillerde işsiz ya da yeni arayış içindeydi. Daha çok internet üzerinde içerik üretmek üzerine yoğunlaşırken, kitap satmak işi ağırlık kazandı. Züğürt Ağa filmini hatırlarsınız; bir sürü iş denedikten sonra aslında en iyi yaptığı işi, çiğ köfteyi hatırlar ya, bizimki de onun gibi oldu. İyi birer okuyucuyduk. Eğer bir şey satacaksak en çok anladığımız şey olsun dedik. İki yıldır yolumuza iki kişi olarak devam ediyoruz. Kadıköy’de bir işhahının 4. Katındayız. Çok göz önünde değilmişiz gibi görünsek de, yavaş adımlarla da olsa, özellikle de internetin gücü, kitap severlerin birbirlerine duyurması aracılığıyla görünürlüğümüz artıyor.

Kediköy’de birbirinden  farklı türlerde çok sayıda kitap var. Kitap verenler ve alanlar düşünüldüğünde ağırlıklı olarak ne tür kitaplar var raflarda?

İnternet üzerinden ilk sattığımız kitabı hatırlıyorum. Adı; Kız Tavlama Sanatı idi… Kediköy Sahaf’ın bir artısı da hemen hemen her türde kitaba neredeyse eşit ağırlıkta yer vermeye çalışması. Ama illa da bir ağırlık olacaksa, edebiyat ve sosyal bilimler üzerine olanlar diyebiliriz. Eksiklerimiz de yok değil. Örneğin çizgi roman, tiyatro  ve sanat kitapları sayımızı da artırmayı herdefliyoruz.

Sel Yayınları’ndan çıkan ilk öykü kitabın “Yük Şehir”le okuyucuya merhaba dedin. Yalnız, kırgın, öteki, itilmiş ama ayağını eşikten çekmemiş karakterlerinle aramızda dolaşıyor öykülerin. Seni bu insanlarla buluşturan neydi?

Hep oradaydım. İşe gitmek için durakta beklerken, otobüste ve sonra yürürken yeni bir öykü illa başlıyor zaten. Çaktırmasa da Türkiye’de öykü damarı Dünya standartları anlamında da bence hepyukarıda bu yüzden olmuştur. Yeter ki “insan” dan uzaklaşma…

Yeni projeler var mı? Yine öykü türünde mi olacak?

Evet, yine öykü olacak. Yeni dosya üzerinde çalışmaya başladım.

 

Öykü okurların çok tercih etmediği bir tür deniyor günümüzde. Bir yandan çok iyi öykü yazarlarımız da var. Bir okur olarak Özgür Çakır kimleri okuyor ve öneriyor?

Öykü türünün Türkiye’de tercih edilmediğini, ya da sınırlı sayıda okuyucusu olduğu aşikâr. Çoğu bestseller olmak üzere okuyucunun temel odağında roman var. Tür olarak daha rafineri hali belki de hacminin küçüklüğü çoğu insanı cezbetmiyor. Okur olarak liste kabarık. Edebiyattan siyasete ve felsefeye kadar. Öykü türünde Türkiye’den Sait Faik ve Vüs’at O. Bener dönüp dönüp okuduklarım. Günümüz öykücülerinden, Behçet Çelik, Türker Ayyıldız ve Ahmet Büke okumaktan en çok keyif aldığım isimler. Bu isimler dışında, Sabahattin Ali, Orhan Kemal, Onat Kutlar, Hasan Ali Toptaş, Murat Uyurkulak ilk aklıma gelen isimler…

Herman Melville, Cortazar, Italo Calvino, Louis Ferdinand Celine, Dostoyevski, Raymond Carver, Roberto Bolano, Flanerry O’Connor… Bu isimlerin yeri ayrı benim için. Şu sıralar İtalyan yazar Giorgio Manganelli’nin Centuria / Yüz Küçük Irmak Roman adlı kitabını okuyorum. Mehtap Ceyran’ın Mevsim Yas  adlı ilk romanını yeni bitirdim… İkisini de tavsiye ederim.

Kediköy’ de meraklısı için artık kitapçılarda bulamayacağımız özel kitaplar da var. Birkaç örnek verebilir misin?

Bence dükkana gelip kitap kokusu içinde kendilerinin keşfetmeleri gereken kitaplar bunlar…

Bir de senden 10 kitaplık bir set hazırlamanı istesek neler yer alır?

Suyu Geçiş – Sylvia Plath

Şapkam Dolu Çiçekle – Cemal Süreya

Anadolu Uygarlığı – İsmet Zeki Eyüboğlu

FaşizmeKarşı Birleşik Cephe – Dimitrov

Galatlar – Murat Arslan

Devrim Yazıları

Ateşler – Raymond Carver

Edebiyat Bilimi – Gennadiy N. Pospelov

Nasreddin Hoca – Pertev Naili Boratav

Kediköy Sahaf’la biz edebiyatseverlere yeni kapılar açtığınız için çok teşekkür ederiz.

Kediköy Sahaf, Gallerium İş hanı Çuhadar Sokak No:23 Kat:4 adresinde, Kadıköy’de sizi bekliyor.

İnstagram ve facebook sayfalarından da takip edebilirsiniz.

Söyleşi – Fotoğraflar ; Olga ÜNAL

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Latest from Edebiyat

Burhan Sönmez ile Edebiyat Üzerine

Konuğumuz “Kuzey”,”Masumlar”,“İstanbul İstanbul” ve “Labirent” romanlarının yazarı Burhan Sönmez ile  kitapları, edebiyat,

Çağrışımlı Hikayeler

Fotoğraflar hayatın izdüşümleridir. Gördüklerimizin dışında başka kapılar da açar önümüze. O kapılar
Git Yukarı